WhatsApp chat
WhatsApp chat
background image

TMGD Nerelerde Görev alır?

Kimler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı çalıştırmak zorundadır?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2013 yılında aldığı karara göre tehlikeli madde üreten, depolayan, taşıyan, yükleyen, boşaltan ve ambalajlayan firmalar TMGD bulundurmak zorundadır. Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi olan firmalara TMGD bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

Tehlikeli Maddelerin Sınıflandırılması
Üretici ve/ve ya gönderici ADR kapsamında göndereceği tehlikeli maddelerin sınıflandırılmasını yapmakla yükümlüdür. Yapılacak bu sınıflandırma işlemine göre uygun prosedürler ile sevkiyatı hazırlaması gereklidir. UZMAN ADR olarak; bu sınıflandırma işlemini doğrulukla yaparak sevkiyatın ilk adımından itibaren sizlere yardımcı olmaya başlayacağız.

Bir atasözümüz vardır. '' iş bilenin kılıç kuşananın'' , şimdi biz ya da bizler diyeyim hangi aşamadayız, bilen kısmında mı, kılıç kuşanan kısmında mıyız. Eminim ki çok kişi halen kılıç kuşanmakla meşgul.
Diyeceğim şudur ki, yapacağınız iş ne ise TMGD müfredatıyla ilgili olsun ya da diğer teferruatlar, önemli olan mantalitesini çözebilmek ADR' nin temel felsefesi taşınması gereken tehlikeli maddelerin, güvenli bir şekilde elleçlenmesi faaliyetleridir. Bu yapılırken de pek çok kişiye sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle sahada ADR' ye muhatap madde/malzeme listesini çıkartmalıyız, sonra bunlarla alakalı sahanızda uygun depolama alanları belirleriz bu bölgelerde görev yapan/yapacak personel listesini çıkartırız, bu personele ADR çerçevesinde belirlediğiniz eğitim programını yaparız, eğitimi uygulayıp, sahaya madde taşıyan özellikle tanker gibi araçların geri gönderilmesinde alt yapımızı oluştururuz, mutlaka ve mutlaka geri gönderilecek araçlarda taşıma evrakınızı hazırlarız. Araç etiketleme ve levhalama kontrolü gerekli hesaplamalar, İstisna ve muafiyetlere dikkat ederiz(istisna ve muafiyetleri ispatlayacağız.) Yaptığımız her hareketi kayıt altına alınır kendi yazılımımızla. Ve yaptığımız her işlemi işveren veya işveren vekiline onaylatırız. Ayrıca sahada iken İş Güvenliği Uzmanından ve İş yeri hekiminden yardım alabiliriz. UZMAN TMGD